ارزکت، (ارزکت، معتبرترین صرافی آنلاین ارز دیجیتال)

تعداد ارزهای دیجیتال: 13,034
معاملات 24 ساعت: 251.20 میلیارد دلار
تعداد صرافی: 966

حجم بازار : 2,629.03 میلیارد دلار %5.39

سهم بازار :

BTC: 50.097%

ETH: 16.982%

USDT: 3.819%

نرخ تتر : 59576 تومان

قیمت لحظه ای و خرید Bitcoin

-0.1%

$23,418.00

1,395,150,768 تومان

محاسبه با نرخ تتر: 59,576 تومان


معاملات روزانه 20,665,672,308
حجم بازار 451,330,724,920
سکه در گردش 19,281,612 BTC
عرضه کل 21,000,000 BTC
BTC
exchange icon
usdt
exchange icon
تومان

درباره Bitcoin

حتما شما هم نام ارز بیت کوین به گوشتان خورده است. بیت کوین که به عنوان اولین رمز ارز دیجیتال در سال 2008 در بازار جهانی عرضه شد، روز به روز به ارزش اقتصادی آن افزوده شد و امروزه به عنوان باارزش‌‌‌ترین ارز دیجیتال در دنیای کریپتوکارنسی شناخته‌‌ می‌شود. بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر شبکه غیرمتمرکز بلاک چین است که با محاسبات بسیار قوی تولید می‌شود. بیت کوین به‌ عنوان اولین ارز دیجیتال تولید شده در شبکه بلاک چین، اساسی برای ارزش‌گذاری دیگر ارز‌ها است به‌طوری‌ که با تغییر قیمت آن، ارزش دیگر ارز‌های موجود در بازار نیز دچار تغییر خواهد شد

احتمالا شما هم فکر‌‌ می‌کنید که بیت کوین پول دیجیتال است؛ در صورتی که در واقعیت این طور نیست. امروز قصد داریم تا با شما عزیزان در ارزکت درباره ارز بیت کوین، تاریخچه آن، نحوه خرید و فروش بیت کوین و هرآنچه که لازم است درباره بیت کوین بدانید، صحبت کنیم. با ما در ارزکت همراه باشید.

ارز دیجیتال بیت کوین (BTC)

بیت کوین که با نماد اختصاری BTC شناخته‌‌ می‌شود، اولین ارز دیجیتالی دنیا است. در سال 2008 فردی به نام ساتوشی ناکاموتو با انتشار وایت پیپر بیت کوین، این ارز دیجیتال متن باز را به جهانیان معرفی کرد. بیت کوین بدون پشتوانه هیچ دولت و بانک مرکزی ای به عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز ارائه شده است.

چون کشورهای مختلف هنوز بر سر جایگاه حقوقی این رمز ارز به توافق نرسیده اند، این ارز دیجیتال را‌‌ نمی‌توان پول نامید. اما بسیاری از دولت ها، بیت کوین و بلاک چین بیت کوین را به رسمیت شناخته‌اند و شبکه بیت کوین در آن کشورها به صورت قانونی و رسمی فعالیت‌‌ می‌کند.

ارز بیت کوین به عنوان یک سیستم نظیر به نظیر یا به اصلاح همتا به همتا (peer to peer) فعالیت‌‌ می‌کند. یعنی کاربران‌‌ می‌توانند بدون واسطه و به طور مستقیم به یکدیگر متصل شوند و هیچ کس جز کاربران بیت کوین‌‌ نمی‌تواند آن را کنترل کند. بیت کوین تنها در بستر شبکه اینترنت قابلیت خرید و فروش و توزیع را دارد، یعنی به صورت الکترونیکی عرضه‌‌ می‌شود. یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است و به صورت آزاد و بدون هیچ گونه سانسوری کار‌‌ می‌کند. هیچ دولت و کشوری‌‌ نمی‌تواند آن را کنترل کند و ادعای مالکیت آن را داشته باشد.

تاریخچه بیت کوین

همانطور که گفتیم در سال 2008 فرد یا گروهی با عنوان ساتوشی ناکاموتو دست به عرضه ی وایت پیپر (سند سفید) ارز بیت کوین زد و در سال 2009 به طور رسمی این ارز دیجیتال در بازار شروع به فعالیت کرد. پس از عرضه بیت کوین، ارز‌‌های دیجیتال دیگری نیز به عنوان رقیب بیت کوین وارد بازار دیجیتال شدند اما آنچه که امروز مشاهده‌‌ می‌کنیم این است که هنوز هیچ کدام از آن‌ها به باارزشی و محبوبیت بیت کوین نیستند.

زمانی که بیت کوین ایجاد و عرضه شد، سازنده ی آن یعنی ساتوشی ناکاموتو، نام خود را بر روی واحدهای کوچک‌‌‌تر از یک بیت کوین قرارداد. پس اگر در بازار ارز دیجیتال با کلمه ساتوشی مواجه شدید، بدانید که به سازنده بیت کوین اشاره ندارد و واحد کوچکتر بیت کوین است. مثلا شما‌‌ می‌توانید 100 ساتوشی بیت کوین خریداری کنید.

در گذشته ارزش و پشتوانه پول میزان ذخایر طلای هر کشور بود. یعنی هر کشوری که میزان طلای بیشتری را ذخیره کرده بود، ارزش پول آن کشور بیشتر بود و کشور ثروتمندتری به شمار‌‌ می‌آمد. اما امروزه به دلیل توافقات جدید جهانی، ارزش پول کشور‌ها به توان اقتصادی و سیاسی هر کشور بستگی دارد. به همین دلیل بحران‌‌های اقتصادی و مالی هر کشور، بر ارزش پول آن کشور تاثیر‌‌ می‌گذارد.

ارز بیت کوین به عنوان یک پول دیجیتال در سال 2008 بعد از بحران اقتصادی آمریکا روی کار آمد. این بحران که یکی از عمیق‌‌‌ترین بحران‌‌های اقتصادی آمریکا و جهان به شمار‌‌ می‌آمد، اثر زیادی بر ارزش پول کشورها علی الخصوص آمریکا داشت. بیت کوین در آن زمان به عنوان ارزی که به بانک‌ها و دولت‌ها وابسته نبود و بحران‌‌های اقتصادی بر روی ارزش آن تاثیر نداشت به سرعت به عنوان یک ارز محبوب جای خود را در میان مردم باز کرد.

ساتوشی ناکاموتو در 3 ژانویه سال 2009 با استخراج اولین بلاک، بلاک چین بیت کوین را افتتاح کرد. بر روی این بلاک بیت کوین چنین نوشته شده بود: (( در تاریخ 3/1/2009، نخست وزیر در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها است.))

پیشنهاد مطالعه: راه های تبدیل آثار هنری به NFT و کسب در آمد بالا.

ارز بیت کوین

بررسی بیت کوین و نحوه عملکرد آن

همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر بستر بلاک‌ چین است که ارزش بسیاری دیگر از ارز‌های دیجیتال بر اساس آن تعیین می‌شود. سیستم ارز‌های دیجیتال برعکس سیستم بانکداری شرایطی را مهیا کرده است که تمام اطلاعات در محیطی قرار داده شوند تا همه افراد دسترسی کافی به آن داشته باشند.

در این سیستم هر نوع امور حسابداری مانند نقل‌ و انتقال پول، واریز وجه، برداشت وجه و غیره ذخیره‌ شده و امکان حذف آن وجود نخواهد داشت. هر فردی در سیستم بلاک چین یک حساب شخصی دارد که با مراجعه به آن می‌تواند تمام امور نقل‌ و انتقالات پولی را که انجام داده است، به‌طور کامل مشاهده کند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد، شبکه فوق به‌صورتی است که امکان نمایش اطلاعات برای دیگر افراد وجود نداشته باشد.

ویژگی‌‌های بیت کوین

بعد از عرضه ارز بیت کوین، ویژگی‌‌های زیادی برای این ارز دیجیتال بیان شد که در زیر به معرفی آن‌ها‌‌ می‌پردازیم:

 • غیرمتمرکز بودن ارز بیت کوین
 • شفاف بودن
 • محدودیت عرضه و قابلیت افزایش ارزش
 • امنیت بالا و بدون تقلب بودن
 • مخفی و ناشناس بودن
 • غیرقابل لغو بودن
 • سرعت بالای انتقال

چون بیت کوین بر روی شبکه بلاک چین عرضه‌‌ می‌شود، واسطه ای برای مبادله و انتقال آن وجود ندارد. یکی از اهداف اصلی ارز بیت کوین، استقلال آن بوده است و هیچ کس مالکیت و کنترل این شبکه را در دست ندارد. به همین دلیل یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز به حساب‌‌ می‌آید.

هر عملی که در شبکه بیت کوین رخ دهد، به صورت عمومی در دفتری ثبت‌‌ می‌شود. چون ذخیره سازی داده‌ها بر روی تمام سیستم هایی که در حال استخراج بیت کوین هستند انجام‌‌ می‌پذیرد، بیت کوین یک شبکه توزیع شده نام گرفته است. تمام فعالیت‌ها و تراکنش‌‌های این شبکه توسط گره‌ها (نودها) شبکه ضبط و ثبت‌‌ می‌شوند و موجودی آن در شبکه بلاک چین برای همه قابل مشاهده است.

ساتوشی ناکاماتو به عنوان خالق و طراح بیت کوین، آن را به گونه ای طراحی کرده است که کل بیت کوین‌‌های قابل استخراج 21 میلیون عدد است. یعنی فقط‌‌ می‌توان 21 میلیون ارز بیت کوین را استخراج کرد. چون این ارز محدود است، روز به روز بر ارزش آن افزوده‌‌ می‌شود و هرکس دوست دارد مقدار بیشتری از آن را در اختیار داشته باشد.

چون بیت کوین بر بستر تکنولوژی بلاک چین فعالیت‌‌ می‌کند، تمام تراکنش‌ها و فعالیت‌‌های انجام شده بر روی آن در شبکه بیت کوین و در بلاک‌‌های بلاک چین ذخیره‌‌ می‌شود. برای اینکه بلاک‌ها را نتوان تغییر داد، از شیوه‌‌های رمزنگاری و فرمول‌‌های پیچیده ریاضی از طریق دنباله عددی منحصر به فرد هش استفاده‌‌ می‌شود. به همین دلیل ارز بیت کوین یک ارز امن است و‌‌ نمی‌توان در شبکه بیت کوین تقلب کرد.

حتما شما هم به هنگام افتتاح حساب در بانک‌ها تمام اطلاعات هویتی خود را در اختیار آن‌ها قرارداده اید. اما در شبکه بیت کوین نیازی به اتصال کیف پول به اطلاعات شخصی و هویتی شما نیست. پس دارندگان ارز بیت کوین هویتی ناشناس‌‌ می‌توانند داشته باشند.

در شبکه ارز بیت کوین پرداخت‌ها و انتقال‌‌های ارز به سرعت و تقریبا بلافاصله انجام‌‌ می‌پذیرد. در حالی که اگر شما بخواهید مبلغ زیادی پول را از طریق بانک‌ها جابجا کنید، زمان بیشتری برای انتقال لازم دارید. همچنین اگر شما به کسی بیت کوین انتقال دهید،‌‌ نمی‌توانید ارسال آن را لغو کنید یا آن را تغییر دهید.  این اتفاق به دلیل مکانیزم بلاک چین اتفاق‌‌ می‌افتد و باعث تضمین در انتقال و دریافت بیت کوین‌‌ می‌گردد. پس دیگر هیچ کس‌‌ نمی‌تواند ادعا کند که اگر شما برای او بیت کوینی ارسال کرده اید، آن را دریافت نکرده است.

رمز ارز بیت کوین

مزایای استفاده از بیت کوین

شبکه بلاک چین به‌عنوان سیستمی که تمام امور نقل‌وانتقالات پول در آن به‌صورت دیجیتالی انجام می‌شود، دارای مزایای بسیاری است. درواقع بیت کوین نیز به‌عنوان یک ارز دیجیتال مبتنی بر شبکه هوشمند بلاک چین از این مزایا مستثنا نیست. در ادامه به بررسی مزایای استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین پرداخته‌شده است.

 • یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین مشخص بوده تمام نقل‌ و انتقالات انجام‌شده توسط متقاضی به‌ صورت کاملاً شفاف و واضح است. این مورد شرایطی را فراهم می‌آورد تا متقاضی در هر زمان امکان مشاهده مبالغ واریزی، برداشتی و غیره را در حساب خود داشته باشد.
 • از دیگر مواردی که به ارزش رمز ارز بیت کوین می‌افزاید، عدم خطرات ناشی از نقل‌ و انتقال دارایی است؛ زیرا این شبکه به‌ طور کامل به‌صورت دیجیتالی عمل می‌کند.
 • فضای ذخیره‌سازی اطلاعات در شبکه بیت کوین بسیار بالا است به‌طوری‌ که برخلاف سیستم بانکداری می‌توان بدون هیچ کمبود حافظه و فضایی تمام اطلاعات مربوط به نقل‌ و انتقال پول را در آن ذخیره کرد.
 • سرعت عمل شبکه بیت کوین بسیار بالا است به‌ طوری‌ که تمام امور بانکداری که به‌صورت دیجیتالی انجام می‌گیرد، با سرعتی بالا و کارمزد بسیار اندک قابل انجام خواهند بود.
 • شبکه بیت کوین توسط هیچ مجموعه‌ای اداره نمی‌شود، به همین دلیل از مشکلات زیادی که در سیستم‌ بانکداری اتفاق می‌افتد در امان خواهد بود.
 • شبکه بلاک چین برخلاف دیگر سیستم‌های نقل‌ و انتقال پول، تمام موارد بانکی همچون واریز وجه، برداشت وجه، انتقال دارایی و غیره را به‌ صورت صد درصد انجام خواهد داد.

چطور بیت کوین به دست بیاوریم؟

در اکثر کشورهای دنیا، ارزش پول در حال کاهش است. به همین دلیل فعالیت در بازار ارز دیجیتال‌‌ می‌تواند راهی برای نجات سرمایه نقدی شما و افزایش آن باشد. شما‌‌ می‌توانید به چند روش ارز بیت کوین به دست آورید که در ادامه آن‌ها را به شما معرفی‌‌ می‌کنیم:

خرید بیت کوین

 شما‌‌ می‌توانید با پرداخت مبلغ نقدی بیت کوین، این ارز دیجیتال را از صرافی‌‌های داخل کشور با پرداخت مبلغ ریالی و یا صرافی‌‌های بین المللی با استفاده از ویزا کارت و کارت‌‌های اعتباری بین المللی خریداری کنید. سپس بیت کوین‌‌های خود را در کیف پول دیجیتالی خود ذخیره کنید.

استخراج بیت کوین (Mining)

شما‌‌ می‌توانید با خرید دستگاه‌‌های ماینر، دست به استخراج بیت کوین بزنید. در نظر داشته باشید که بیت کوین مثل نفت و یا سکه ی طلا نیست که به صورت فیزیکی آن را استخراج کنید. ماینرها باید برای استخراج بیت کوین، مسئله‌‌های پیچیده ریاضی را حل کنند و بعد از یافتن پاسخ، آن را در شبکه بیت کوین منتشر کنند. سپس پاداشی از جنس بیت کوین به فرد استخراج کننده ارز بیت کوین اختصاص‌‌ می‌یابد.

هر چه سخت افزار ماینینگ شما قوی‌‌‌تر باشد و قدرت پردازش آن بیشتر باشد، سرعت آن بالاتر‌‌ می‌رود و مسائل ریاضی را در مدت زمان کوتاه‌تری حل‌‌ می‌کند. پس قدرت ماینر اهمیت زیادی در استخراج ارز بیت کوین دارد. چون تعداد بیت کوین‌‌های موجود محدود است، به مرور استخراج این رمز ارز سخت‌‌‌تر و پیچیده‌‌‌تر می‌شود. کارشناسان پیش بینی کرده اند که تا سال 2140 میلادی کلیه بیت کوین‌‌های موجود استخراج‌‌ می‌شوند.

قیمت بیت کوین

بیت کوین یکی از باارزش‌ترین ارز‌های بازار است که قیمت آن به عوامل بسیاری بستگی دارد. میزان عرضه و تقاضا یکی از اصلی‌ترین موضوعات برای تعیین قیمت بیت کوین است به‌طوری‌که در صورت افزایش میزان تقاضا قیمت آن به میزان چشمگیری بالا خواهد رفت. همچنین مواردی مانند خبر‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، اخبار سیاسی، فورک و غیره نیز در تعیین قیمت بیت کوین نقش خواهند داشت.

پیشنهاد مطالعه: معنی لیکویید در معامله ارزهای دیجیتال چیست؟

خرید و فروش بیت کوین

خرید بیت کوین یک فرآیند بسیار ساده و ایمن است به‌طوری‌ که متقاضیان برای انجام آن باید در ابتدا در صرافی مورد نظر اقدام به ساخت حساب کرده و پس از انجام مراحل احراز هویت، کیف پول خود را شارژ کنند. بعد از این مرحله متقاضی قادر خواهد بود تا به‌طور مستقیم ارز بیت کوین را خریداری کنند. فروش بیت کوین بسیار آسان است به‌طوری‌ که متقاضیان میزان سهم بیت کوین خود را با آخرین قیمت فروخته‌ شده توسط دیگر متقاضیان به فروش رسانده و مبلغ آن را در کیف پول خود دریافت خواهند کرد.

کلام آخر

ما در این مقاله به‌طور کامل به بررسی ارز بیت کوین از جنبه‌های مختلف پرداختیم و خرید و فروش بیت کوین را بررسی کردیم. بیت کوین به‌عنوان یک ارز دیجیتال باارزش که مبتنی بر شبکه هوشمند بلاک چین است و بر اساس مواردی همچون میزان عرضه و تقاضا، اخبار سیاسی و غیره قیمت‌گذاری خواهد شد.

سوالات متداول

از چه کیف پول هایی برای بیت کوین‌‌ می‌توانیم استفاده کنیم؟

پاسخ: برای ذخیره و انتقال بیت کوین‌‌ می‌توانید از تمامی ولت‌‌های سخت افزاری و نرم افزاری موجود در بازار ارز دیجیتال استفاده کنید. بهترین کیف پول‌‌های بیت کوین موارد زیر است:

 • کیف پول تراست ولت
 • کیف پول کوینومی (Coinomi)
 • کیف پول لجر
 • ولت ترزور (Trezor)
 • کیف پول متامسک (MetaMask)

کمترین میزانی که‌‌ می‌توانیم بیت کوین بخریم چقدر است؟

پاسخ: برای خرید بیت کوین حتما لازم نیست که شما 1 عدد بیت کوین بخرید. شما‌‌ می‌توانید حتی با پرداخت 100 هزار تومان پول، اقدام به خرید بیت کوین کنید. در واقع شما در این حالت ساتوشی (واحد کوچکتر بیت کوین) خریداری کرده اید.

از کجا ارز بیت کوین تهیه کنم؟

پاسخ: شما‌‌ می‌توانید از صرافی ارزکت اقدام به خرید بیت کوین کنید. برای خرید بیت کوین‌‌ می‌توانید با پرداخت مبلغ به صورت ریالی، از صرافی‌‌های معتبر ایرانی استفاده کنید. ارزکت، صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال است که با ایجاد محیطی امن و کاربرپسند، راه ورود شما به دنیای رمزارزها را آسان کرده است. بالاترین امنیت، قوی ترین پشتیبانی، بالاترین سرعت با کمترین میزان کارمزد معاملات را در ارزکت (Arzket) تجربه کنید. همچنین اگر خارج از کشور هستید‌‌ می‌توانید از صرافی‌‌های بین المللی مثل بایننس و با کارت ویزا و یا پرداخت به صورت دلار یا یورو، بیت کوین خریداری کنید.

 

روزانه

هفتگی

ماهانه

جزئیات Bitcoin

قیمت Bitcoin

$23,418

حجم کل بازار

451,330,724,920

حجم معاملات روزانه

$-479,810,349.84

پایین ترین/بالاترین قیمت ۲۴ ساعت اخیر

$23,539

$23,294

رتبه در بازار

#1

اوج قیمت دلاری

$69,045

تغییرات از اوج تاکنون

-66 %

به تومان

4,113,424,920 تومان

نرخ دلار

59,576 تومان

تاریخ اوج قیمت

2021-11-10 1400-08-19 2 سال پیش

تغییرات 24 ساعته

-0.1 %

تغییرات 7 روزه

1.45086 %

تغییرات 14 روزه

3.13543 %

تغییرات 30 روزه

38.93513 %

تغییرات 60 روزه

37.96762 %

تغییرات شش ماهه

4.5652 %

تغییرات یک ساله

-36.88166 %

تاریخ پیدایش

2009-01-03

الگوریتم هش

SHA-256

زمان ساخت بلاک

10min

ارز در دسترس/کل

19281612 / 21000000