ارزکت، (ارزکت، معتبرترین صرافی آنلاین ارز دیجیتال)

تعداد ارزهای دیجیتال: 13,973
معاملات 24 ساعت: 75.02 میلیارد دلار
تعداد صرافی: 1057

حجم بازار : 2,473.47 میلیارد دلار %0.58

سهم بازار :

BTC: 51.393%

ETH: 15.027%

USDT: 4.403%

نرخ تتر : 65048 تومان

قیمت لحظه ای و خرید Bitcoin Cash

-6.3%

$100.61

6,544,479 تومان

محاسبه با نرخ تتر: 65,048 تومان


معاملات روزانه 419,954,961
حجم بازار 1,937,918,704
سکه در گردش 19,257,781 BCH
عرضه کل 21,000,000 BCH
simple chart Bitcoin Cash (BCH)
BCH
exchange icon
usdt
exchange icon
تومان

درباره Bitcoin Cash

تقریبا یازده سال از زمان پیدایش بیت کوین می‌گذرد. امروزه صدها یا هزاران پروژه ارز دیجیتالی در جهان موجود است که هر کدام از آن‌ها از برنامه‌های غیر متمرکزی استفاده می‌کنند. در این بین محدودیت‌ها و چالش‌های مختلفی، گریبان‌گیر ارزهای دیجیتالی می‌باشند که سازندگان به دنبال راه حلی برای رفع آنان هستند. معمولا توسعه دهندگان با ارائه نسخه جدیدی سعی دارند تا نقص‌های آن را بهبود ببخشند. در حقیقت این ارز دیجیتال کامل کننده رمز ارزهای پیشین خود است. در ادامه مطلب در ارزکت با ما همراه باشید تا به بررسی ارز دیجیتالی بیت کوین کش بپردازیم.

انواع فورک

زمانی که گروهی یا سازمانی و یا حمایت کنندگان یک ارز دیجیتال نسبت به مسائل مربوط به بلاک چین دچار تردید می‌شوند و قادر نباشند تا برای آن راه حلی بیابند، احتمال دارد تا گروهی تصمیم بگیرند تا از مجموعه جدا شوند. پس از خروج از مجموعه نیز با اعمال تغییرات خود در کدهای اولیه آن رمز ارز، ارز دیجیتال جدیدی را خلق کنند تا انتظارات آنان را برآورده کند.

این رخداد در مورد بیت کوین نیز اتفاق افتاده است. حدود پنج سال پیش بعد از معرفی بیت کوین به عنوان نخستین رمز ارز و همزمان با استقبال عمومی نسبت به آن، بلاک چین آن نیز گسترده‌تر شده و در نتیجه مشکلات زیادی نیز برای آن بوجود آمد. مقیاس پذیری یکی از چالش‌های بزرگ بیت کوین بود. حجم هر کدام از بلاک‌ها در شبکه بیت کوین حدود ۱ مگابایت است. همچنین  بیت کوین در بستر بلاک چین، فقط توانایی انجام ۷ تراکنش در ثانیه را دارد. سایز کوچک زنجیره‌ها در بستر بیت کوین، سبب شده تا سرعت تایید و انجام تراکنش‌ها بسیار پایین آورده شود.

انواع فورک

به منظور ارائه راه ‌حلی برای مشکل مقیاس پذیری بیت کوین، توسعه دهندگان پیشنهاد افزایش حجم بلاک‌ها از ۱ مگابایت تا ۳۲ مگابایت را مطرح کردند. با این روش بیت کوین می‌توانست تا تعداد بسیار زیادی از تراکنش‌ها را در کسری از ثانیه انجام دهد. اما همانطور که می‌دانیم، پروتکل‌های مبتنی بر بستر بلاک چین را نمی‌توان تغییر داد.

حال اگر این به‌روزرسانی در بلاک چین ضروری باشد و افراد زیادی از عملکرد شبکه ناراضی باشند، چه راه حلی وجود دارد؟ پاسخ این سوال ساخت یک انشعاب یا فورک است. بیت کوین کش نیز یک فورک از شبکه بیت کوین می‌باشد. در حالت کلی دو نوع فورک وجود دارد که عبارتند از:

  • سافت فورک
  • هارد فورک

سافت فورک چیست؟

به گونه‌ای از انشعاب در شبکه می‌گویند که در آن به‌روزرسانی در ساختار بلاک چین رخ می‌دهد. همچنین سافت فورک با نسخه قبلی خود نیز سازگار است. برای مثال شما قادر هستید تا یک فایل متنی که در ورد ۲۰۱۵ نوشته شده است را در ورد ۲۰۱۰ نیز باز کنید. در این نوع از فورک افرادی که تمایل به به‌روزرسانی شبکه خود نیستند، می‌توانند در فرآیند تایید تراکنش‌ها نیز فعالیت داشته باشند.

بیشتر بدانید: کیف پول ارز دیجیتال

هارد فورک به چه معناست؟

همانطور که از نامش نیز پیداست، این نوع از فورک‌ها به نحوی است که با نسخه قبلی خود هماهنگ نیست. در این روش، کاربران نسخه‌های پیشین قادر به به فعالیت در نسخه جدید نیستند. هارد فورک در نتیجه منجر به به ایجاد یک شاخه و ارز دیجیتالی جدیدی می‌شود که در بلاک چین جدیدی پردازش می‌شوند.

سرگذشت بیت کوین کش

سرگذشت بیت کوین کش

در سال ۲۰۱۷ اشخاصی مانند هایپو یانگ، راجر ور و وو جیهان که از حمایت کنندگان اصلی ایده ساتوشی ناکاموتو برای ساخت بیت کوین بودند. آن ها بر این باور بودند که حجم بلاک‌ها بایستی بزرگ‌تر شوند تا تراکنش‌ها سرعت بیشتری به خود بگیرند.

ولی این ایده با استقبال چندانی از سوی جامعه کریپتو روبه‌رو نشد. زیرا برخی باور داشتند که افزایش حجم بلاک‌های شبکه، ممکن است از تمرکز زدایی بیت کوین جلوگیری کند. بعد از مسائل و اختلافات پیش آمده در جامعه بیت کوین، نهایتا در ۱ آگوست سال ۲۰۱۷ بیت کوین کش به وسیله جمعی از اعضای قدیمی بیت کوین ارائه شد.

بیت کوین کش علاوه بر داشتن معیارهای اصلی شبکه بیت کوین، تراکنش‌ها را در واحد زمان کمتری به انجام می‌رساند. بعد از این پدیده یعنی هارد فورک، افرادی که مقدار بیت کوینی را در اختیار داشتند به همان انداره بیت کوین کش دریافت کردند. کاربران مختار بودند تا در هر دو شبکه به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

آیا بیت کوین کش یک آلت کوین محسوب می‌ شود؟

در دایره المعارف ارزهای دیجیتال به هر رمز ارزی که غیر از بیت کوین باشد، آلت کوین می‌گویند. اما آیا بیت کوین کش نیز یک آلت کوین محسوب می‌شود؟ جواب منفی است. علل زیادی دارد که بیت کوین کش تنها یک فورک از بیت کوین به شمار می‌رود. زیرا هر دو از کدها و برنامه‌های مشترکی استفاده می‌کنند. همانطور که اطلاع دارید نیز بستر بلاکی چینی این دو تا سال ۲۰۱۷ مشترک بوده و بعد آن جدا شده‌اند.

آیا بیت کوین کش یک آلت کوین محسوب می‌ شود؟

مطلب پیشنهادی: خرید پول دیجیتال

سخن پایانی

با اینکه بیت کوین کش نسخه بهینه شده شبکه بیت کوین است، ولی با این حال بیت کوین با استفاده از شبکه لایتنینگ توانسته تا به بیشتر مشکلات خود در حوزه مقیاس پذیری، فائق آید. به این علت است که بسیاری نگران آینده بیت کوین کش هستند. راجر ور که یکی از توسعه‌ دهندگان اصلی بیت کوین کش است، تلاش می‌کند تا این ارز دیجیتالی را به عنوان بیت کوین اصلی معرفی کند. اما با وجود مشکلات و رقابت آن با بیت کوین، انجام ۶۸ تراکنش آن در ثانیه نسبت به بیت کوینی که تنها ۷ تراکنش در ثانیه انجام می‌دهد، قابل تحسین است.

سوالات متداول

فورک به چه معناست؟

به گونه‌ای از ایجاد انشعاب در شبکه می‌گویند که در ساختار بلاک چین تغییراتی را اعمال می‌شود. فورک در حالت کلی به دو نوع نرم و سخت تقسیم بندی می‌شود.

آیا رمزارز بیت کوین کش یک آلت کوین محسوب می‌شود؟

خیر. زیرا این ارز دیجیتال و بیت کوین از کدهای اولیه و نرم افزارهای یکسانی استفاده می‌کنند. همچنین تا قبل از سال ۲۰۱۷ بلاک چین این دو مشترک بوده است.

روزانه

هفتگی

ماهانه

جزئیات Bitcoin Cash

قیمت Bitcoin Cash

$101

حجم کل بازار

1,937,918,704

حجم معاملات روزانه

$-128,588,505.34

پایین ترین/بالاترین قیمت ۲۴ ساعت اخیر

$108

$99

رتبه در بازار

#28

اوج قیمت دلاری

$3,786

تغییرات از اوج تاکنون

-97 %

به تومان

246,260,019 تومان

نرخ دلار

65,048 تومان

تاریخ اوج قیمت

2017-12-20 1396-09-29 6 سال پیش

تغییرات 24 ساعته

-6.3 %

تغییرات 7 روزه

-8.40455 %

تغییرات 14 روزه

-10.13979 %

تغییرات 30 روزه

-3.82666 %

تغییرات 60 روزه

-9.11602 %

تغییرات شش ماهه

-48.67184 %

تغییرات یک ساله

-77.10241 %

تاریخ پیدایش

2022-12-17

الگوریتم هش

SHA-256

زمان ساخت بلاک

0min

ارز در دسترس/کل

19257781.146651 / 21000000